Не съм по равносметките. Общо взето не съм от хората, които често се обръщат назад. Гледам напред. На мен ми е интересно днес и още по-интересно да си представям утре какво ще бъде.
Това каза проф. Георги Янков, който тази вечер открива юбилейната си изложба „Нео Ренесанс“ в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ).
Френският режисьор Жак Одиар е „ужасен“ от предстоящата надпревара за „Оскар“ за филма му „Емилия Перес“, предаде АФП.
Мюзикълът на Одиар за мексикански наркотрафикант, който сменя пола си, вече е спряган за престижната награда на филмовата академия на САЩ.
„Ужасен съм“, каза режисьорът пред АФП в Лос Анджелис преди премиерата на филма в САЩ в петък. „Има нещо тревожно в масовия успех“. През следващите месеци Одиар ще пътува между Франция и Съединените щати.
Платформата Нетфликс е закупила десетия му пълнометражен филм за излъчване от 13 ноември.
Носител на наградата на журито на кинофестивалa в Кан, този некласифициран филм разказва за покаянието на мексиканския наркобарон Манитас. Въпреки, че той има власт и пари, Манитас решава да инсценира собствената си смърт, за да осъществи най-сък
Изложба, посветена на 120-та годишнина на художника Бочо Донев, се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 14 ноември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Бочо Донев е основоположник на троянската живописна традиция, посочи тя. Над 90 негови творби се съхраняват във фондовете на Музея на занаятите в Троян.
Част от творбите, включени в изложбата, ще бъдат показани за пръв път, уточняват организаторите от музея. Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян и Средно училище „Св. Климент Охридски“ в града също ще предоставят платна за експозицията.
На откриването на изложбата ще бъде представена и книгата на Бочо Донев „Автобиографични бележки“, чийто ръкопис дълги години се съхранява в архива на Музея на занаятите.
Като творец Донев рисува предимно пейзажи, битови композиции,
Певицата Тейлър Суифт ще закрие европейската част от турнето си Eras с пет концерта на стадион "Уембли" в Лондон, предаде ДПА.
Това се случва, след като 34-годишната американска звезда отдаде почит на жертвите на нападението в Саутпорт миналия месец, при което три момичета загинаха след нападение с нож във ваканционен клуб, посветен на певицата.
През пролетта и лятото Суифт обикаляше пълните стадиони на Стария континент, докато в началото на месеца трите й концерта във Виена не бяха отменени заради предполагаем заговор, припомня ДПА.
Концертите на певицата на "Уембли" ще са първите след това. Тя се качва на сцената на 15, 16, 17, 19 и 20 август.
По-рано този месец кметът на Лондон Садик Хан заяви пред Скай нюз, че британската столица "ще продължи" да бъде домакин на концертите на Суифт.
"Имаме огромен опит в полицейската охрана на таки
Общинският музей на Букурещ гостува за първи път във Варна. Той представя изложба „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, която проследява връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север след войната от 1806-1812 г. между Русия и Османската империя до Освобождението на България през 1878 г.
Събитието се реализира по покана на Регионалния исторически музей във Варна и слага началото на сътрудничество между двете институции. Планирано е българската страна да гостува догодина в Румъния с археологическа експозиция, каза директорът на Букурещкия музей Адриан Маджуру.
Изложбата „Отвъд Дунава“ съдържа 84 експоната. Всички се излагат за първи път, а някои не са показвани досега извън Румъния. Сред тях са много изящни гравюри - офорт, акватинта,
Филмът "Съседната стая" на испанския режисьор Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция. Церемонията се излъчва на живо в сайта на форума.
Носителят на приза обяви председателката на журито на 81-вото издание на форума - френската актриса Изабел Юпер.
"Съседната стая" е първият англоезичен филм на Алмодовар. В главните роли са актрисите Джилиан Мур и Тилда Суинтън.
Човек, като тръгне да става на 60 години, започват да го питат близките: Ти няма ли да направиш нещо за годишнината си? Аз в началото отговарях: Ами, че то какво по-различно, като си на 59 или на 60 години, разказва проф. Янков.
„Само че те вече ми пуснаха тази идея и реших, че трябва да направя нещо. И имах цяла година време да мисля как да я реализирам тази изложба. В началото мислех, като за една такава годишнина да бъде като равносметка – една ретроспекция. Но след това реших, че е много трудно да събера нещата – не ги знам къде са половината“, обяснява той.
С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.
Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф. Николай Костилев в Централното музикално училище на Московската консерватория „Чайковски“, както и при проф. Сергей Доренски, при професор Арие Варди в Музикалната академия „С. Рубин“ към университета в Тел Авив и в Хановерския университет за музика, драма и медии.
В Софийската градска художествена галерия той ще изпълни творби от Р. Вагнер/Ф. Лист – Feierlicher Marsch из „Парсифал“, Walhall из „Пръстенът на нибелунгите“, O du mein holder
Бургаският художник Йордан Маринов ще представи над 50 свои творби в изложба със заглавие "Ничие море", която ще бъде открита на 8 октомври в Дружеството на бургаските художници, обявиха от културната институция в морския град.
Събитието се организира с подкрепата на Община Бургас и е по повод 80-ия рожден ден на художника, който предстои на 15 октомври.
Експозицията ще представи някои от първите му портрети от първата половина на 70-те години на миналия век. Ще бъдат включени и съвсем нови картини, завършени преди броени дни.
В подреждането на изложбата ще му помогнат двама от авторите, с които всяка година от четвърт век насам на Йордановден организират съвместна изложба за празника Богоявление - Йордан Петров и Йордан Ангелов.
Творби на Йордан Маринов има не само в галерията, но могат да бъдат разгледани и върху сгради в Бургас и страната. Него
Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.
Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна.
Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фест
Колективна изложба с картини и пластики на шуменски художници, членове на „Клуб култура за Шумен“, беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Експозицията е част от второто издание на инициативата „Лято Арт".
В изложбата участват Александър Величков, Бехчет Данаджъ, Валерий Желязков, Красимир Арсов, Калоян Тодоров, Десислава Досева, Мариана Петкова и Пламен Петков.
С изпълнения на китара се включи китаристката Кристин Николова.
Събитието беше посетено от Зам.-кметът на община Шумен Доц. Виктория Ковчазова, представители на културни и творчески институции и граждани.
Мариана Петкова поздрави организаторите на фестивала, участниците в изложбата и хората, дошли да разгледат художествената експозиция.
Журналистката Миглена Стефанова коментира пред публика картините на визуалните артисти. Според нея експозицията е сво
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата”, каза американският барабанист Майк Терана, който представя новия си мизукален проект „Класиката среща Майк Терана“ заедно с маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „ Проф. Димитър Ненов“ в Органова зала в град Добрич.
Терана сподели, че много пъти е бил в България, но това е първото му посещение в Добрич. “Свирил съм с рок банди във Варна, в София. Първото ми участие с оркестъра беше в Античния театър в Пловдив”, спомня си той.
Барабанистът каза, че много обича класическата музика и разказа за един от най-предизвикателните му проекти. “Направих преди години един албум, наречен Sinfonica, с всякакви интерпретации на класически парчета. Вси
Затова решава да направи нещо ново и да го съчетае със стари неща. Така изложбата е разделена условно на две части.
„Успях да издиря плакатите си и да ги отпечатам наново. Специално поръчах за тях и афишни колони, които се въртят – три метра високи, защото мисля, че това е заслуженото място на плаката, на плакатното изкуство. А другата част е тази, на която е кръстена цялата изложба – „Нео Ренесанс“, шест стъклени витража, стъкла и шест метални обекта, които са подчинени на идеята за Ренесанса, от който не само ние в България, но и цялото човечество имаме нужда – да се отдръпнем от това темпо, да позабравим и да се сетим за неща, които са много по-важни за нашето общуване: за естетиката, за красивото, за връзката ни с природата, да си помечтаем, да прочетем по свой начин някаква рисунка или образ“, разказва проф. Янков.
Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на управителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби.